تداوم عرضه محصولات سلامت‌محور توسط دستفروشان و تکرار وعده‌های توخالی مسئولان کردستانی

  • ماه‌هاست دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان شعار برخورد با دستفروشان لوازم آرایشی و بهداشتی سطح شهر را می‌دهد، اما همچنان این معضل در پیاده‌روهای سطح شهر قابل مشاهده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، 15 اردیبهشت ماه امسال بود که «علی خداویسی»، دبیر کمیسیون هماهنگی شورای نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان و «بابک قطبی»، معاون سابق غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ‌کردستان در کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت‌محور از عوارض خرید لوازم آرایشی و بهداشتی از دستفروشان سخن به زبان آوردند.

این مسئولان در آن کارگروه با تاکید بر اینکه «شهروندان سنندجی از دستفروشان «لوازم آرایشی و بهداشتی» نخرند به صراحت اعلام کردند که «با دست‌فروشان عرضه محصولات سلامت‌محور قطعاً برخورد اساسی می‌شود چرا که مشکلات فراوانی را برای مردم پیش می‌آورد».

«بابک قطبی»، معاون سابق غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان 17 مهرماه امسال باز هم در کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت‌محور استان اعلام کرد خرید اینترنتی هدیه روز مرد «99 درصد اجناس و محصولات آرایشی و بهداشتی دستفروشان کردستان قاچاق و تقلبی بوده و سلامت شهروندان را تهدید می‌کند».

در این شرایط و در حالی که «علی خداویسی»، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان، 15 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت‌محور استان به صراحت گفته بود «با دست‌فروشان مواد آرایشی و بهداشتی قطعاً برخورد اساسی می‌شود خرید عطر مردانه چراکه مشکلات فراوانی را برای مردم پیش می‌آورد» در جلسه 17 مهرماه امسال نیز در همان کارگروه گفته «با دستفروشان فروشنده محصولات سلامت‌محور برخورد شود»!

گرچه بیش از 5 ماه از جلسه اردیبهشت‌ماه کارگروه پیشگیری و مقابله هدیه روز زن برای همسر با قاچاق محصولات سلامت‌محور استان گذشته اما همچنان وعده سرکاری دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان محقق نشده و دستفروشان مشغول فروش لوازم آرایشی و بهداشتی هستند!

خبرنگار تسنیم پس از گذشت بیش از 5 ماه از اعلام وعده جناب دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان، بازدید میدانی از سطح شهر سنندج داشته و با مشاهده تداوم فعالیت دستفروشان لوازم آرایشی و بهداشتی، موضوع را از نزدیک پیگیری کرده که در ادامه می‌خوانید:

سابقه 15 سال دستفروشی لوازم آرایشی و بهداشتی را دارم

خرید هدیه تولد برای آقایان محمدی یکی از دستفروشان لوازم آرایشی و بهداشتی سنندج با ادعای اینکه از 15 سال گذشته در «سرتپوله» فقط لوازم آرایشی و بهداشتی عرضه می‌کند! به خبرنگار تسنیم گفته است: دستفروشی تنها منبع درآمد و رزق و روزی زندگیم است.

یک کادو خوب برای روز معلم وی که سایبانی برای جلوگیری از نورمستقیم خوشید به محصولات آرایشی و بهداشتی خود راه‌اندازی کرده بود، می‌گوید: بارها از شهرداری برای ساماندهی این محوطه درخواست کرده‌ایم اما هیچ کاری انجام نشده و یا همیشه آنان بهانه آورده یا خود فروشندگان همکاری نمی‌کنند.

محمدی اظهار کرد: جنس‌های آرایشی ما به صورت قاچاق وارد می‌شود و قیمت‌های آن بسیار ارزان‌تر از مغازه‌داران است و به‌خاطر این ارزانی همیشه مشتریان خاص و ثابت خود را داریم.

لوازم آرایشی‌هایم مشکلی ندارد؛ شما چرا ناراحت هستید!

محسن نامدار، یکی دیگر از فروشندگان لوازم آرایشی سطح سنندج وقتی که متوجه شد به‌عنوان خبرنگار از وی سؤال می‌کنیم، با ابراز ناراحتی بیان کرد: تنها راه درآمدم و شغل چند ساله‌ام دستفروشی است؛ از بیکاری که بهتر است؛ مسئولان چه شغل جایگزینی برای ما در نظر گرفته‌اند؟!

وی گفت: ماهم مانند مغازه‌دارن فروش اقلام آرایشی می‌توانیم در محیطی بهتر و تمیزتر فروشندگی کنیم اما توان پرداخت کرایه مغازه‌های سطح شهر را نداریم، لوازم آرایشی‌هایم مشکلی ندارد و در هر صورت برخی از مردم از ما خرید می‌کنند، شما چرا ناراحت هستید!

به گفته اسعد زاهدی، یکی دیگر از فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی که اقلام آرایشی خود را جلوی درب یکی از بانک‌های هسته مرکزی شهر پهن کرده بود، دو روز است که مغازه‌اش را جمع کرده و محصولات خود را نصف قیمت می‌فروشد.

هدیه سالگرد ازدواج وی به خبرنگار تسنیم گفت: کرایه مغازه‌ها بسیار زیاد است؛ اگر از هر قلم اجناس آرایشی 10 هزار تومان سود نیز بگیرم باز هم توان پرداخت کرایه را ندارم، بعد از فروش این چند قلم باقی مانده آرایشی، میدان انقلاب یا سر چهارراه می‌روم و کارگری می‌کنم.

افزایش قیمت‌های لوازم آرایشی ما را مجبور به خرید از دستفروشان می‌کند

لیلا محمدی، یکی از خانم‌هایی که در حال خرید لوازم آرایشی از آقای نامدار بود، با ابراز گله‌مندی به خبرنگار تسنیم گفت: ما هم دوست داریم اجناس با کیفیت بخریم و معتقد به کیفیت مطلوب نیز هستم اما واقعیت این است افزایش قیمت‌های سرسام‌آور اجناس مغازه‌داران دیگر توان خرید را از ما سطح متوسط به پایین جامعه گرفته و ناچاراً مجبوریم!

شیرین سعیدی شهروند سنندجی با انتقاد از بی‌توجهی متولیان نسبت به این وضعیت آشتفه‌باز و عرصه لوازم آرایشی و بهداشتی در کنار خیابان سطح شهر گفت: باید هرچه زودتر دستفروشان ساماندهی شوند؛ جای سؤال که چطور سلامت شهروندان برای مسئولان مهم نیست؟!

مسئولان از عرضه غیرقانونی لوازم آرایشی و بهداشتی توسط دستفروشان جلوگیری کنند

زندی یکی از مغازه‌داران لوازم آرایشی سطح شهر سنندج با تاکید بر ضرورت تشدید نظارت مسئولان بر فعالیت دستفروشان و برخورد با متخلفان این عرصه اظهار داشت: باید از ورود قاچاق و عرضه غیرقانونی لوازم آرایشی و بهداشتی جلوگیری شود؛ نباید سلامت شهروندان به خطر بیفتد.

وی گفت: خطرات مصرف فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز قاچاق یا تقلبی علاوه‌بر آسیب‌های اقتصادی منجر به بروز آسیب‌های جسمی نیز می‌شود چراکه بارها مشتریان مشکلات ناشی از مصرف آن را برای ما بیان کرده‌اند.

زندی یادآور شد: بنده معتقدم باید فرهنگ‌سازی، آموزش و ضرر و زیان مصرف لوازم آرایشی تقلبی به مردم اطلاع داده شود تا خود شهروندان از خرید نیازمندی‌های خود از دستفروشان خودداری کنند.

به گزارش تسنیم از سنندج، با این اوصاف و تداوم فعالیت دستفروشان محصولات سلامت‌محور در سطح شهر، باز به سراغ «علی خداویسی»، دبیر کمیسیون هماهنگی شورای نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان رفته و مجدداً این معضل را پیگیری کردیم.

قطعاً با دستفروشان لوازم آرایشی برخورد می‌کنیم!

دبیر کمیسیون هماهنگی شورای نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که آیا مطلعید دستفروشان همچنان در سطح شهر مشغول به فعالیتند؟ این‌بار برنامه‌تان چیست؟ توضیح داد: بله، طبق آخرین نشست و جلسات مختلف در این راستا، تاکیدهای فراوانی مبنی بر ضرورت برخورد اساسی با دستفروشان خرده‌فروش لوازم آرایشی و بهداشتی صورت گرفته اما همچنان برخی از آنها کار خود را ادامه می‌دهند، چراکه دستفروشان افراد مشخصی نیستند ممکن است یک نفر امروز جمع‌آوری شود، نفر دیگری جای آنها را بگیرد.

علی خداویسی با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌های مدون ادارات مربوطه جهت برخورد با این دستفروشان به‌صورت مستمر انجام می‌شود، افزود: دستفروشان می‌توانند به‌جای فروش اقلام آرایشی و بهداشتی به فروش وسایل دیگری بپردازند و کسی به آنها مانند دیگر دستفروشان کاری نخواهد داشت اما با فروش اقلام آرایشی قطعاً مقابله خواهیم کرد.

وی یادآور شد: لوازم آرایشی و بهداشتی با سلامت مردم ارتباط دارد و بارها مشاهده شده که استفاده از این لوازم آرایشی سطح خیابان که به صورت تقلبی و قاچاق عرضه شده، عارضه‌های پوستی ایجاد کرده است.

به گفته خداویسی، در ساعات مختلف روز به‌صورت گشت‌های مختلف با دستفروشان لوازم آرایشی سطح شهر برخورد می‌شود اما به دلیل نبود صنف، جواز و اتحادیه مشخصی، فقط درحد جمع‌آوری اقلام آنها انجام می‌شود و جریمه یا برخورد جدی دیگری صورت نمی‌گیرد.

وی نهایت کمک به دستفروشان اقلام لوازم آرایشی و بهداشتی را تنها تأمین، تهیه ایجاد مکان‌های مناسب یا ساخت مغازه‌های کوچک ذکر کرد که بتوانند لوازم خود را در محیطی مناسب به فروش برسانند.

وی به مغازه‌داران متخلف لوازم آرایشی استان نیز هشدار داد که با مغازه‌داران متقلب سطح شهر به‌صورت جدی برخورد می‌شود چراکه آنها شرایط جواز و مکان ثابت خود را دارند اما همچنان در برخورد با دستفروشان با مشکل روبه‌رو هستیم اما اجازه فعالیت نمی‌دهیم.

به گزارش تسنیم از سنندج، گرچه ساماندهی پدیده دست‌فروشی، بویژه محصولات سلامت‌محور و از جمله وسایل آرایشی، وظیفه دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان نیست اما از آنجا که «خداویسی» دوم اسفندماه سال 97 اعلام کرد «بنده نخستین کسی هستم که مقصر فروش لوازم آرایشی توسط دست‌فروشان هستم» و همچنان در کارگروه پیشگیری و مقابله با قاچاق محصولات سلامت‌محور دَم از شعار و ساماندهی سر می‌دهد، باید پاسخ‌گو باشد.

خبرنگار تسنیم در گزارشات بعدی نتیجه وعده و اظهارات تکراری دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان مبنی بر «ساماندهی دستفروشان لوازم آرایشی و بهداشتی» را پیگیری کرده و به اطلاع مخاطبان محترم می‌رساند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

وب‌گاه خود را روی WordPress.com بسازید
شروع کنید
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: